ск

ск

Sunday, December 30, 2012

BERNAYS PROPAGANDA-Погрешно знаме free download

BERNAYS PROPAGANDA се бомбона која што наместо овошен сок во средината, има камен што ви ги крши забите. Поаѓајќи од почетните постулати на панк филозофијата; слободата на изразувањето и социјалната свесност и солидарност, тие ја снимија својата нова (трета) плоча ЗАБРАНЕТА ПЛАНЕТА.
Погрешно знаме е првиот сингл од албумот кој излегува на 26 Февруари!
Симнете го бесплатно на : http://napravizaedno.bandcamp.com/album/--6
со погрешно знаме ја сокри тагата
изгори го симболот, сонцето погледни го
овде сонце не свети во сиромаштија
дај им бетон, ќе видиш гладни се
забетонирај го гневот стар еден век
во оваа земја cамо илјада луѓе добро живеат
сиромашни им се душите
еден ко двајца, двајца ко илјада
илјада cпоменици на мртвиот дух
да нѐ потсетат дека мртви се живите
никој не знае што сака

Monday, December 24, 2012

НЕМА ДЕДО МРАЗ и ЗЕМЈОТРЕС фестивали

НАПРАВИ ЗАЕДНО ве поканува на јубилејното петто издание на својот фестивал НЕМА ДЕДО МРАЗ. Овој пат,фестивалот ќе се одржи во Куманово во соработка со Boiling Point. Бидете дел од прославата во клубот Џарто на 28 Декември(петок) со почеток во 18:00.Настапуваат: Culture Development, Vlasta Popic, Сиз, Фонија, Молокаи и ХАХАХА.

На 29 Декември во МКЦ се случува првиот Македонски фестивал на домашна независна музика.
21 БЕНД
6 НЕЗАВИСНИ ИЗДАВАЧИ
2 ПОДИУМА
1 ГРАД
ВО ГРАДОТ: ЗЕМЈОТРЕС!!!
ФЕСТИВАЛ НА НЕЗАВИСНА МУЗИКА
Заедничка авантура на Направи Заедно, PMG Recordings, 69 Records, Кран, Ego East Records и 22 records под кровот на Младинскиот Културен Центар.
Пораката: ЗЕМЈОТРЕС!!!

Thursday, December 13, 2012

Излегува деби албумот на MOLOKAI - YOU SURF, WE SEND PIRANHAS! + BERNAYS PROPAGANDA и ХАХАХА инфо


Деби албумот на Битолските чудо од деца МОЛОКАИ насловен YOU SURF WE SEND PIRANHAS, излегува утре,14 Декемви за НАПРАВИ ЗАЕДНО и МКЦ Битола. Концертната промоција во Битола е закажана за 21 Декемви во МКЦ, додека пак во Куманово МОЛОКАИ ќе ја престават плочата во живо на НЕМА ДЕДО МРАЗ фестивалот на 28 Декември, а следниот ден се дел од ЗЕМЈОТРЕС фестивалот во МКЦ, Скопје.

ХАХАХА настапуваат утре на GLIMPS фестивалот во Гент, Белгија. Со настапите на НЕМА ДЕДО МРАЗ и ЗЕМЈОТРЕС тие за заокружуваат концертната промоција на нивната последна плоча СИРОМАШНИ И БОГАТИ.

BERNAYS PROPAGANDA настауваат на GLIMS фестивалот на 15 Декември. Нивниот трет албум ЗАБРАНЕТА ПЛАНЕТА е снимен и е во фаза на продукција. Светлото на денот ќе го види на 26 Февруари, а Скопската промоција е закажана за 1 Март,со концерт во МКЦ. После тоа следува 9 неделна Европска турнеја.

Wednesday, December 5, 2012

MOLOKAI-You surf, we send piranhas pre-order


По се изгледа, МОЛОКАИ се деца кои животот ги гали. Сеуште средношколци, а веќе имаат опасен бенд, наскоро издаваат албум, свират заедно со најголемите македонски бендови... Нивниот деби албум You surf, we send piranhas излегува на 14 Декември. Пишете на: junkcola@gmail.com доколку сакате да го имате пред сите други!

Thursday, November 29, 2012

МОЛОКАИ предгрупа на СУПЕРХИКС

МОЛОКАИ ( http://molokaiau.bandcamp.com/ ) се предгрупа на славеничкиот концерт на СУПЕРХИКС. Доколку сакате да слушате ултра квалитетен сурф панк на голема бина, во голема сала,на квалитетно озвучување, дојдете во сабота ( 1 Декември) во Метрополис арената на Скопскиот саем. Иако нивниот деби албум официјално излегува на 14 Декември, сепак на овој концерт ќе можете да го набавите пред сите други. Кога веќе е бал, нека биде маскенбал!!!

Sunday, November 11, 2012

ХАХАХА повторно одат на турнеја

После едномесечната Европска одисеја на која што го промовираа својот нов албум СИРОМАШНИ И БОГАТИ ( http://napravizaedno.bandcamp.com/album/--5 ) бендот е повторно на пат и ќе ги оствири следните концерти:
13.11 @ Feedback/Nish /Srb
14.11 @ Walkow/Vinkovci/Hr
15.11 @ Zelena Dvorana/Zabok /Hr
16.11. @ Mostovna/Nova Gorica/Slo
17.11. @ Place,/Rijeka/Hr
18.11 @ Monte Paradise/Pula /Hr

Friday, November 2, 2012

MOLOKAI, нов НАПРАВИ ЗАЕДНО бенд


MOLOKAI ( http://molokaiau.bandcamp.com/album/demo ) е сурф-панк трио, кое по грешка наместо на бреговите на Пацификот е родено покрај реката Драгор. Сакајќи да им се приближат на нивните вистински корени, реинкарнациите на три калифорниски сурфери (сега познати како Дамјан Маневски, Бојан Станиќ и Дамјан Грујо), ги комбинираат звуците на сурф бендовите како Slacktone, Laika and the Cosmonauts, Man or Astro-man? и The Atlantics, со енергијата и DIY етиката на Fugazi и хаотичноста на бендови како Polska Malca. MOLOKAI постои од јуни 2011, зад себе имаат едно демо ЕР, а до крајот на 2012 за НАПРАВИ ЗАЕДНО ќе излезе нивниот прв албум.

Thursday, October 18, 2012

BERNAYS PROPAGANDA на мини турнеја со THE EX

Дозволете ни да ви кажеме една јавна тајна: BERNAYS PROPAGANDA не знаат за одмор! По годинашното EP изданието ИГРАЈ СЛОБОДНО со кое ја прославија петгодишнината, следува уште едно издание. Овој пат станува збор за слит EP со Норвежаните MODERN LOVE. Изданието излегува во Ноември за Направи Заедно и Француската Stonehenge. Во истиот месец почнува и снимањето на третиот албум кој ќе се појави во Февруари 2013. Поканата од Холандските легенди The EX за заеднички 4 настапи доаѓа во вистински момент кога новите песни треба да се проверат пред публика. Со оваа турнеја, The EX го прославуваат свотето 33 годишно постоење во кое издадоа 25 албуми и отсвиреа над 1500 концерти на сите континенти. Низ годините никогаш не ја изгубија својата музичка инвентивност која беше предизвик за бендовите како Sonic Youth, Tortoise, Chumbawamba, Tom Cora, Mats Gustafson, Getatchew Mekuria…да бидат нивни соработници со кои што снимија заеднички плочи ( Издавани за Sub Pop и Touch&Go, како и снимани со Steve Albini!) и отсвиреа заеднички турнеи. Македонската публика ги запозна како хедлајнери на минатогодишниот Скопски џез фестивал, кога отсвиреа незаборавен концерт. BERNAYS PROPAGANDA ќе ја имаат честа да бидат нивна предгрупа на следниве настапи:
22.10.2012 @ Alarma jazz punk fest(Box club), SOFIA/Bul
23.10.2013 @ Control, BUCHAREST/Ro
25.10.2012 @ Free zone festival (KC Rex), BELGRADE/Srb
26.10.2012 @ Mocvara, ZAGREB/Hr
Wednesday, October 17, 2012

УТРЕ (19 Октомври-петок) ХАХАХА го свират СИРОМАШНИ И БОГАТИ


Утре, на 19 Октомври(петок) ХАХАХА го промовираат својот втор албум СИРОМАШНИ И БОГАТИ со настап во МКЦ ( Концертот почнува во 22:00, а картата е 200 денари ). Доколку уште не сте купиле карта, тоа можете да го направите во Југотон, Пола Југотон и билетарницата на МКЦ. Капацитетот на просторот е 250 луѓе, и сосем е возможно местото да биде преполно, така да доколку навистина сакате да го гледате концертов ви препорачуваме да си купите карта порано. Еве и линк до фејсбук настанот: http://www.facebook.com/events/120077778143899/
Покрај ХАХАХА, како гости ќе настапат СИЗ. Тука можете да ги симнете беслатно нивните албуми: http://napravizaedno.bandcamp.com/album/--5
http://napravizaedno.bandcamp.com/album/--2
http://napravizaedno.bandcamp.com/album/responsibility
Ако сеуште се мислите дали треба да одите на овој концерт, и ви треба второ,трето,четврто....мислење, прочитајте неколку рецензии за новиот албум:
http://kulpop.mk/2012/09/hahaha-siromasni-i-bogati-review/
http://www.popboks.com/tekst.php?ID=9104
http://www.terapija.net/mjuzik.asp?ID=14718
http://potlista.com/recenzije/544-xaxaxa/2315-xaxaxa-siromasni-i-bogati.html
http://www.ravnododna.com/xaxaxa-siromasni-i-bogati-smijeh-je-zdrav/
http://www.soundguardian.com/content/view/24169/43/
http://www.stalker.cd/index.php?lang=2&content=62&kat=cd&id=2373
http://www.13brat.net/recenzije/2012-09-04/xaxaxa
http://againstheoddz.blogspot.com/2012/10/blog-post.html
http://www.czechcore.cz/redakce/XAXAXA-Siromasni-i-Bogati-P78907.html
http://www.gutsofdarkness.com/god/objet.php?objet=15565
http://www.musiczone.cz/recenze-2640/xaxaxa-siromasni-i-bogati
http://www.wltu-music.de/octtwe.htm
http://www.hellycherry.com/2012/10/xaxaxa-siromasni-i-bogati.html
http://profanity.si/recenzije/siroma%C5%A1ni-i-bogati
http://harboringghosts.blogspot.com/2012/09/xaxaxa-siromasni-i-bogati.html

Friday, October 12, 2012

СИРОМАШНИ И БОГАТИ во живо


ХАХАХА го издадоа својот втор албум СИРОМАШНИ И БОГАТИ во Септември. Веднаш после тоа тргнаа на Европска турнеја. Сега се во Скопје и ќе свират концерт во МКЦ (просторот позади кино Фросина,влезот е од страна на паркингот) на 19 Октомври (петок). Пред ХАХАХА да ви ги отсвират своите песни,тоа ќе го сторат СИЗ кои исто така имаат нов албум. Дојди на концертот доколку сметаш дека ова е твој град!!!

Thursday, October 11, 2012

Денес VVHILE тргнуваат на турнеја


12.10.2012 - Izlog Ideja - Бачка Топола (Србија)
13.10.2012 - Gozsdu Manó Klub - Будимпешта (Унгарија)
14.10.2012 - Spunk - Загреб (Хрватска)
16.10.2012 - Sub - Грац (Австрија)
17.10.2012 - Dvorana Gustaf (Pekarna) - Марибор (Словенија)
18.10.2012 - Klub Gromka (Metelkova) - Љубљана (Словенија)
19.10.2012 - MKC Pri Rdeči Ostrigi - Шкофја Лока (Словенија)
20.10.2012 - MKC Mansarda - Лендава (Словенија)
22.10.2012 - MKC Kombinat - Белград (Србија)

Saturday, September 29, 2012

MINDLESS VIOLENCE @ MKC ( 12.10.2012)


Mindless Violence не ветуваат ништо повеќе од позитивна енергија,гајба за стејџ-дајв и по некоја загубена патика во мешаницата. Тврдите ставови не се само претстава за на бина, туку и начин на размислување надвор од неа. Токму тоа можете да го очекувате на нивниот концерт на 12 Октомври во МКЦ на кој ќе ја промовираат сплит плочата со Швеѓаните Damage. Гости на концертот ќе бидат младите хардкорци Нова Генерација, познати наоколу по своите опасни живи настапи. Концертот ќе се одржи во фоајето на кино Фросина во МКЦ, со почеток во 22 часот. Влезот чини 100 денари,а плочата 200.Се гледаме во питот.

Tuesday, September 4, 2012

XAXAXA/SIZ European tour

07 Sep (fri) @ CUBE, Kumanovo/Mkd* xaxaxa only!
08 Sep (sat) @ FEST, Belgrade/Srb
09 Sep (sun) @ ATTACK, Zagreb/Cro
11 Sep (tue) @ GROMKA, Ljubljana/Slo
12 Sep (wed) @ PEKARNA, Maribor/Slo
13 Sep (thu) @ SUB, Graz/Aut
15 Sep (sat) @ BOOGIE, Trencin/Svk
16 Sep (sun) @ BORO, Brno/Cze
17 Sep (mon) @ GARAZE, Bratislava/Svk
18 Sep (tue) @ CAFÉ NA PUL CESTY, Prague/Cze
19 Sep (wed) @ SZABAD AS A,Budapest/Hun
20 Sep (thu) @ HAFFENKLANG, Hamburg/Ger
21 Sep (fri) @ CONNI, Dresden/Ger
22 Sep (sat) @ ZORO fest, Leipzig/Ger* Siz only!
23 Sep (sun) @ Koma F, Berlin/Ger
25 Sep (tue) @BLACK FLECK, Potsdam/Ger
27 Sep (thu) @ Glockenbachwerkstatt ,Munich/Ger
28 Sep (fri) @ DESERT,Lausane/Swiss
29 Sep (sat) @ Le Centraf, La Chaux-de-Fonds/Swiss
30 Sep (sun) @ Café du Pont,Neuchâtel/Swiss
01 Oct (mon)@ Le Ruclon , Nyon/Swiss
02 Oct (tue) @ L’ AQUIL, Casematte/Ita
03 Oct (wed) @ Garage,Calcinato,Brescia/Ita
04 Oct (thu) @ Hisa Kulture,Pivka/Slo
05 Oct (fri) @ Metelkova, Ljubljana/Slo* xaxaxa only!
06 Oct (sat) @ CK 13, Novi Sad/SrbThursday, August 30, 2012

Free PUSSY RIOT слободен концерт и концертна промоција на CULTURE DEVELOPMENT


BERNAYS PROPAGANDA ќе отсвират сет нови песни на протест концертот Free PUSSY RIOT. Концертот е во организација на КАНАЛ 103 и покрај BERNAYS PROPAGANDA ќе настапат и СЕТСТЕТ,КАНТОН 6,ПОДЗЕМАН ЕФЕКТ и ГАЛАТЕА. Се гледаме кај споменикот на Гемиџиите во 18:00.
CULTURE DEVELOPMENT го промовираат својот деби албум 3 of us со концерт во Хавана на 8 Септември(сабота).Покрај нив како гости ќе настап ФОНИЈА и GEАRS.

Wednesday, August 22, 2012

ТУРНЕЈА НА ФОНИЈА И CULTURE DEVELOPMENT

Претставници на новата македонска подземна музика, скопските состави Фонија (www.fonija.mk) и Culture Development (www.facebook.com/culturedevelopmentmk) овој петок (24.08.2012) тргнуваат на својата прва турнеја. Во петнаесетина дена бендовите ќе реализираат девет концерти во Белград, Суботица, Зрењанин и Сомбор во Србија, потоа Љубљана, Руше и Белтинци во Словенија и Куманово и Скопје во Македонија. Точната листа на сите места и датуми можете да ја проверите на сајтот на букинг агенцијата „Андале“ – www.andale.mk која е организатор на оваа турнеја. Ова е прва турнеја за двата бенда што не е ништо невообичаено имајќи во предвид дека најстариот во екипата има само 20 (дваесет) години. Едни од предводниците на мелодичниот панк рок, Фонија на оваа турнеја ќе го промовираат својот трет албум „Зелен, сончев ден“ издаден оваа година за независната Направи заедно (http://napravizaedno.com) издавачка куќа. Бендот пак за кој допрва ќе се зборува, Culture Development ќе тргне на концертна промоција на деби изданието “The 3 of Us” кое ќе се појави во септември, исто така преку “Направи заедно“. Ова издание и официјално ќе биде промовирано на повратничкиот концерт во Скопје закажан за 7ми септември.