ск

ск

Thursday, October 18, 2012

BERNAYS PROPAGANDA на мини турнеја со THE EX

Дозволете ни да ви кажеме една јавна тајна: BERNAYS PROPAGANDA не знаат за одмор! По годинашното EP изданието ИГРАЈ СЛОБОДНО со кое ја прославија петгодишнината, следува уште едно издание. Овој пат станува збор за слит EP со Норвежаните MODERN LOVE. Изданието излегува во Ноември за Направи Заедно и Француската Stonehenge. Во истиот месец почнува и снимањето на третиот албум кој ќе се појави во Февруари 2013. Поканата од Холандските легенди The EX за заеднички 4 настапи доаѓа во вистински момент кога новите песни треба да се проверат пред публика. Со оваа турнеја, The EX го прославуваат свотето 33 годишно постоење во кое издадоа 25 албуми и отсвиреа над 1500 концерти на сите континенти. Низ годините никогаш не ја изгубија својата музичка инвентивност која беше предизвик за бендовите како Sonic Youth, Tortoise, Chumbawamba, Tom Cora, Mats Gustafson, Getatchew Mekuria…да бидат нивни соработници со кои што снимија заеднички плочи ( Издавани за Sub Pop и Touch&Go, како и снимани со Steve Albini!) и отсвиреа заеднички турнеи. Македонската публика ги запозна како хедлајнери на минатогодишниот Скопски џез фестивал, кога отсвиреа незаборавен концерт. BERNAYS PROPAGANDA ќе ја имаат честа да бидат нивна предгрупа на следниве настапи:
22.10.2012 @ Alarma jazz punk fest(Box club), SOFIA/Bul
23.10.2013 @ Control, BUCHAREST/Ro
25.10.2012 @ Free zone festival (KC Rex), BELGRADE/Srb
26.10.2012 @ Mocvara, ZAGREB/Hr
Wednesday, October 17, 2012

УТРЕ (19 Октомври-петок) ХАХАХА го свират СИРОМАШНИ И БОГАТИ


Утре, на 19 Октомври(петок) ХАХАХА го промовираат својот втор албум СИРОМАШНИ И БОГАТИ со настап во МКЦ ( Концертот почнува во 22:00, а картата е 200 денари ). Доколку уште не сте купиле карта, тоа можете да го направите во Југотон, Пола Југотон и билетарницата на МКЦ. Капацитетот на просторот е 250 луѓе, и сосем е возможно местото да биде преполно, така да доколку навистина сакате да го гледате концертов ви препорачуваме да си купите карта порано. Еве и линк до фејсбук настанот: http://www.facebook.com/events/120077778143899/
Покрај ХАХАХА, како гости ќе настапат СИЗ. Тука можете да ги симнете беслатно нивните албуми: http://napravizaedno.bandcamp.com/album/--5
http://napravizaedno.bandcamp.com/album/--2
http://napravizaedno.bandcamp.com/album/responsibility
Ако сеуште се мислите дали треба да одите на овој концерт, и ви треба второ,трето,четврто....мислење, прочитајте неколку рецензии за новиот албум:
http://kulpop.mk/2012/09/hahaha-siromasni-i-bogati-review/
http://www.popboks.com/tekst.php?ID=9104
http://www.terapija.net/mjuzik.asp?ID=14718
http://potlista.com/recenzije/544-xaxaxa/2315-xaxaxa-siromasni-i-bogati.html
http://www.ravnododna.com/xaxaxa-siromasni-i-bogati-smijeh-je-zdrav/
http://www.soundguardian.com/content/view/24169/43/
http://www.stalker.cd/index.php?lang=2&content=62&kat=cd&id=2373
http://www.13brat.net/recenzije/2012-09-04/xaxaxa
http://againstheoddz.blogspot.com/2012/10/blog-post.html
http://www.czechcore.cz/redakce/XAXAXA-Siromasni-i-Bogati-P78907.html
http://www.gutsofdarkness.com/god/objet.php?objet=15565
http://www.musiczone.cz/recenze-2640/xaxaxa-siromasni-i-bogati
http://www.wltu-music.de/octtwe.htm
http://www.hellycherry.com/2012/10/xaxaxa-siromasni-i-bogati.html
http://profanity.si/recenzije/siroma%C5%A1ni-i-bogati
http://harboringghosts.blogspot.com/2012/09/xaxaxa-siromasni-i-bogati.html

Friday, October 12, 2012

СИРОМАШНИ И БОГАТИ во живо


ХАХАХА го издадоа својот втор албум СИРОМАШНИ И БОГАТИ во Септември. Веднаш после тоа тргнаа на Европска турнеја. Сега се во Скопје и ќе свират концерт во МКЦ (просторот позади кино Фросина,влезот е од страна на паркингот) на 19 Октомври (петок). Пред ХАХАХА да ви ги отсвират своите песни,тоа ќе го сторат СИЗ кои исто така имаат нов албум. Дојди на концертот доколку сметаш дека ова е твој град!!!

Thursday, October 11, 2012

Денес VVHILE тргнуваат на турнеја


12.10.2012 - Izlog Ideja - Бачка Топола (Србија)
13.10.2012 - Gozsdu Manó Klub - Будимпешта (Унгарија)
14.10.2012 - Spunk - Загреб (Хрватска)
16.10.2012 - Sub - Грац (Австрија)
17.10.2012 - Dvorana Gustaf (Pekarna) - Марибор (Словенија)
18.10.2012 - Klub Gromka (Metelkova) - Љубљана (Словенија)
19.10.2012 - MKC Pri Rdeči Ostrigi - Шкофја Лока (Словенија)
20.10.2012 - MKC Mansarda - Лендава (Словенија)
22.10.2012 - MKC Kombinat - Белград (Србија)